שאלות ותשובות


  • מתי ילדים מתחילים לדבר?
  • מתי כדאי לפנות לטיפול אצל קלינאית תקשורת?
  • האם כדאי להמתין עד גיל 3 לפני שפונים לטיפול? אולי המצב יסתדר מעצמו עד אז..
  • הדיבור של הילד לא ברור. מה לעשות?
  • הילד שלי מגמגם. מה לעשות?
  • מה זה דיספרקסיה?
  • הילד מדבר עם לשון בחוץ. צריך לפנות לקלינאית תקשורת?
  • איך אוכל לפתח ולהעשיר את השפה של הילד שלי?
מתי ילדים מתחילים לדבר?

רוב הילדים מתחילים לומר מילים ראשונות בין גיל 10 חודשים לשנה ו 3 חודשים. בגילאים אלו, "מילה" מתייחסת לכל רצף צלילים שהילד משתמש בו באופן קבוע כשהוא מתייחס לחפץ\אדם מסוים. לדוגמא, "הב-הב" לכלב, "דו" לכדור ו "אמ אמ" כשרוצה לאכול. קראו עוד כאן


מתי כדאי לפנות לטיפול אצל קלינאית תקשורת?

כאשר חושדים שיש לילד עיכוב בהתפתחות השפה, הדיבור או התקשורת ביחס לילדים בני גילו.

בחלק מן המקרים ישנה המלצה של אנשי מקצוע (גננת, מורה, רופא, אחות טיפת חלב) ובמקרים אחרים ההורים הם אלו שמבחינים בקושי. בכל מקרה של חשד, מומלץ לפנות לייעוץ טלפוני מקצועי של קלינאית תקשורת.

האם כדאי להמתין עד גיל 3 לפני שפונים לטיפול? אולי המצב יסתדר מעצמו עד אז..

לא.

שנות החיים הראשונות הן זמן קריטי לרכישת השפה ולכן ישנה חשיבות רבה להתערבות טיפולית מוקדמת. בכל מקרה של חשש מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי של קלינאית תקשורת.

הדיבור של הילד לא ברור. מה לעשות?

תלוי בגיל של הילד ובכמות השיבושים. עיצורים שונים בשפה נרכשים בגילאים שונים כמפורט כאן. במידה והסביבה מתקשה להבין את הדיבור של הילד (סבים, סבתות, חברים, מורה, גננת.. רוב ההורים מצליחים להבין את דיבורם של ילדיהם גם כאשר הוא משובש) ובכל מקרה של חשש, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי של קלינאית תקשורת.

הילד שלי מגמגם. מה לעשות?

תופעה של חוסר שטף התפתחותי מאוד נפוצה בגילאים שבין 2-5 שנים. לרוב מדובר בתופעה שמופיעה למשך מספר שבועות ונעלמת. ההמלצה היא לתת לזמן לעשות את שלו : לתת לילד מספיק זמן להביע את עצמו, להימנע מניחושים והשלמות של דבריו, כאשר הילד עייף\לחוץ להמעיט בדרישה לדיבור ולהעדיף שאלות שהתשובה עליהן היא כן\לא, לא להעיר וכמובן לא לצחוק או לחקות את הדיבור של הילד. במידה והתופעה איננה חולפת ובכל מקרה של חששות שאינם מתמעטים מצד ההורים, מומלץ לפנות לייעוץ אצל קלינאית תקשורת המתמחה בטיפול בגמגום.

מה זה דיספרקסיה?

דיספרקסיה היא מצב של קושי בהגייה, כתוצאה מפגיעה בתכנון המוטורי של תנועות איברי הדיבור. מובנות הדיבור של ילדים עם דיספרקסיה נמוכה מאוד ברוב המקרים, מכיוון שהם לא הוגים צלילים רבים, מחליפים בין עיצורים במילה, משמיטים הברות במילה ועוד. לרוב, ככל שהמשפט ארוך יותר, כך הוא מובן פחות.

הילד מדבר עם לשון בחוץ. צריך לפנות לקלינאית תקשורת?

מדובר במצב של דחיקת לשון, בו הלשון דוחפת את השיניים העליונות בזמן דיבור ולעיתים גם בזמן מנוחה ואכילה. במידה ואין השפעה על מובנות הדיבור, טיפול של קלינאית תקשורת מתבצע לרוב בגילאי 9-10 שנים או לפני טיפול אורתודנטי.

איך אוכל לפתח ולהעשיר את השפה של הילד שלי?

ילדים רוכשים שפה באופן טבעי, כאשר הם נחשפים אליה בסביבתם הקרובה. במהלך היום ספקו לילד מודל שפתי תקין, תארו את מעשיכם והשתמשו באוצר מילים מגוון. בנוסף, עודדו את הילד להיות שותף בשיחה, תנו לו את התור והזמן שלו לדבר, חזרו על דבריו בצורה נכונה במידת הצורך והרחיבו את דבריו ( למשל, אם אמר: "אוטו", אמרו: "נכון. אוטו אדום\אוטו נוסע"). זמן משחק עם הילד הוא הזדמנות נהדרת להעשרה שפתית קראו כאן רעיונות נוספים להעשרת שפתו של הילד בבית.שאלו את הקלינאית

צרו קשר עם הקלינאית המומחית שלנו ותוכלו לקבל מענה לשאלות בנושאי התפתחות השפה אצל ילדיכם ולקבלת ייעוץ בנוגע לרכישת משחקים מתאימים עבורם

קבלו ייעוץ מקצועי