מתי ילדים מתחילים לדבר?

סביב גיל שנה, מתחילות להופיע אצל רוב הילדים המילים הראשונות. אצל חלק מהילדים יופיעו מילים כבר בגיל 10 חודשים ואצל אחרים רק סביב גיל שנה ו3-4 חודשים. זהו השלב החד מילי.
חשוב לזכור: לכל ילד מאפייני וקצב התפתחות משלו ולכן חשוב לעקוב אחר טווח ההתפתחות המתאים לגיל ולזכור שכל עוד הילד נמצא בתוך הטווח הכל בסדר.

מה זו מילה?

המילים הראשונות של הילדים אינן זהות תמיד למילים בשפת ה"מבוגרים", אלא מורכבות מרצף של צלילים שמזכירים את המילה המקורית ושהילד משתמש בהם באופן קבוע כשהוא מתייחס לחפץ\אדם מסוים. ולכן : "דו" לכדור, "נה" לבננה ו"הב-הב" לכלב, הן כולן מילים ראשונות.

כמה מילים הילד לומד בכל יום?

רוב הילדים אומרים בהתחלה 1-3 מילים בשבוע ומגבירים את הקצב עם הזמן. ברוב המקרים, כחצי שנה לאחר שהופיעה המילה הראשונה, הילד אומר כבר כ 50 מילים. אצל חלק מן הילדים, סביב גיל שנה וחצי, מופיעה תקופה שנקראת "פיצוץ לקסיקלי" שנמשכת מספר שבועות ובמהלכה הילדים מגבירים מאוד את קצב רכישת המילים שלהם ויכולים ללמוד עד 10 מילים חדשות כל יום.

מהן המילים הראשונות שאומר הילד?

אוצר המילים הראשוני של הילד כולל מילים הקשורות לעולמו הקרוב : אנשים קרובים אליו ( אבא, אמא, סבתא..), מאכלים שאוהב (במבה, בננה, חלבי..), חלקי גוף (אף, פה, בטן..), בעלי חיים, משחקים, בגדים וכו'.

חשוב לזכור:

המילים הראשונות של הילדים מכילות לרוב הברה אחת, בדרך כלל זו ההברה האחרונה במילה ולאט לאט מתווספות למילה הברות נוספות. בנוסף, אפשר לשמוע "שיבושים" נוספים, כמו השמטה של עיצורים, החלפת עיצורים, שיכולים ועוד.
ולכן…הקפידו לספק לילד מודל נכון להגיה וחזרו על דבריו בצורה נכונה וטבעית. אך אל תתקנו אותו או תעירו על דיבורו. תנו לזמן לעשות את שלו.

קראו המלצות נוספות ב איך לעודד שפה ותקשורת – עם הופעת המילים הראשונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות