טיפול בשיבושי היגוי אצל ילדים

קודם כל – מבצעים בדיקת שמיעה

חשוב לבצע בדיקת שמיעה במכון מוסמך, על מנת לשלול מצב של ירידה בשמיעה. מומלץ לקבוע תור לרופא א.א.ג שיוודא שאין שעווה באוזניים וייתן לכם הפניה לביצוע בדיקת השמיעה. גם אם אתם ממש ממש בטוחים שהילד שומע טוב, לא תוכלו להתחיל טיפול אצל קלינאית ללא בדיקת שמיעה תקינה ( ותתפלאו בכמה מקרים מגלים ירידה קלה בשמיעה בלי שאף אחד הרגיש בה..).

בשלב הבא – פונים לקלינאית תקשורת.

בכל מקרה של חשש, מומלץ להתייעץ עם קלינאית תקשורת ולברר האם מדובר בשלב התפתחותי תואם לגיל או בשיבוש הדורש טיפול מקצועי. במידה ויש צורך בטיפול, מומלץ להתחיל את הטיפול בהקדם האפשרי. יש לכך כמה סיבות:

  •  הראשונה קשורה להרגלים : ככל שמטפלים מוקדם יותר, כך קל יותר לשנות הרגלים.
  • השנייה קשורה לפן החברתי: ילדים עם שיבושי היגוי נמנעים פעמים רבות מדיבור או נתקלים במצבים לא נעימים בחברה (לא מבינים אותם, צוחקים עליהם וכו' ) – ככל שנטפל מוקדם יותר כך נמנע מצבים אלו.
  • והשלישית קשורה לפן הלימודי : ילדים שמתקשים בהגיה של עיצורים מסוימים, יתקשו גם בכתיבה שלהם.

והדבר הכי חשוב – תרגול והתמדה

בפגישה הראשונה אצל קלינאית התקשורת עורכים היכרות עם הילד וההורים, מאבחנים את הקושי של הילד ומתחילים לתרגל את ההגייה הנכונה. בסיום כל טיפול מקבלים הוראות לתרגול בבית.

תוכלו לעזור ולקדם את הטיפול בעזרת מגוון הכלים שפיתחנו עבורכם לטיפול בשיבושי היגוי : ראו קישור בסיום המאמר

בשורה התחתונה, קצב (וזמן) הטיפול תלוי בכם. ככל שתתרגלו יותר בבית ותתמידו, כך יסתיים הטיפול מהר יותר.

ועוד הערה קטנטנה:

אל תנסו לטפל לבד בבית. אם מדובר ב"שיבוש" תואם לגיל ( למשל, ילד בן 3 שלא אומר ר'), תנו לטבע לעשות את שלו ואל תתערבו.. ואם לא – פנו לטיפול מקצועי אצל קלינאית תקשורת. פעמים רבות מידי ילדים שעברו "טיפול ביתי" שכזה ע"י ההורים, לומדים צורת הגייה משובשת עוד יותר או מתחילים את הטיפול עם תסכול רב מחוסר ההצלחה שחוו בבית. וחבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות