התפתחות השפה אצל תינוקות

מתי תינוק מתחיל לתקשר עם הסביבה? מהרגע הראשון.

איך ? הוא בוכה.

בהתחלה זה בכי שאומר "שלום עולם! אני בחוץ!"
ובלי שנשים לב תוך שלוש שנים אנחנו כבר מבקשים שיהיה קצת בשקט…

אז איך זה קורה??

לפני שנתחיל, חשוב לזכור: כמו בכל תחום התפתחותי, לכל תינוק מאפייני וקצב התפתחות משלו ולכן חשוב לעקוב אחר טווח ההתפתחות המתאים לגיל ולזכור שכל עוד התינוק נמצא בתוך הטווח הכל בסדר.

מקובל לחלק את התפתחות שפה לארבעה שלבים : השלב הקדם מילי, השלב החד מילי, השלב הדקדוקי המוקדם והשלב הדקדוקי המאוחר. נתמקד הפעם בשלב הקדם מילי המתחיל מהלידה ונמשך עד הופעת המילים הראשונות, סביב גיל שנה.

באופן כללי ניתן לומר שההתפתחות המילולית של התינוק נעה מהשמעה של קולות רפלקסיביים (כמו קולות מציצה, בליעה, שיעול) לקוליות מכוונת- שמטרתה בדרך כלל למשוך את תשומת לב הסביבה.  בשבועות והחודשים הראשונים לחייו, התינוק משתמש בעיקר בבכי כדי לאותת על צרכיו ורצונותיו :"אני רעב", "אני עייף", "חם לי", "משהו מציק לי..". ככל שהתינוק גדל ניתן להבחין בין סוגי בכי שונים של התינוק, מאחר וסוג הבכי של התינוק משתנה (בעוצמה, בקצב וכו') בהתאם למסר אותו הוא מעוניין להעביר.

התקופה שבין גילאי 3-4 חודשים ועד 10-12 חודשים, היא תקופת המלמול.  תחילה התינוק מפיק הברות בודדות : ga, ka, ma, ba, בהמשך הברות כפולות : dada, baba ( 6-9 חודשים ), צירופי הברות שונות : dana, bapa ( 10-12 חודשים ) ולקראת סוף השלב הקדם מילי נשמעים גם מבעים ארוכים יותר : ma..babadana, הנקראים בשפה המקצועית ז'רגון : זה נשמע ממש כאילו הוא מדבר, אבל בעצם הוא לא אומר שום דבר. חשוב לזכור שמעבר לתקשורת המילולית של התינוק, הוא מתקשר איתנו בחודשים הראשונים לחייו בהמון אמצעים לא מילוליים: נפנופי ידיים ורגליים, קשר עין, חיוך, הצבעה ועוד

חשוב לזכור גם ש..

לאורך כל השנים הראשונות לחייו של התינוק, הוא מבין הרבה יותר ממה שהוא יכול להגיד. הוא מזהה את שמו, מילים אחרות  ("איפה אף??") ומבצע הוראות פשוטות ("בוא אלי!"), הרבה לפני שמסוגל להגיד אפילו מילה אחת.  ולכן.. הקפידו לדבר עם התינוק וללוות כל פעולה שאתם עושים איתו במלל מתאים.

קראו המלצות נוספות ב..איך לעודד שפה ותקשורת – עד המילה הראשונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות